از صدا و سکوت تا هنری ماندگار در جشنواره بین المللی رادیو

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با مسعود کاویانی سرپرست رادیو سراسری معارف در باره‌ی برگزاری جشنواره برنامه‌های رادیویی پس از وقفه‌ای که ایجاد شده بود، همصحبت شدیم و نظر اورا در باره‌ی لزوم برگزاری جشنواره چهاردهم و وضعیت رادیو معارف برای حضور پرسیدیم.

*نظر شما درباره برگزاری جشنواره برنامه‌های رادیویی چیست؟

- برگزاری جشنواره به عنوان یکی از روش ها و راههای ایجاد فضای شور و نشاط و همچنین رقابت سالم بین برنامه سازان و شبکه ها امری مبارک و در خور تقدیر است.
جشنواره یکی از راههای شناخت استعدادها و توانمندی های اصحاب رادیو است و علاوه بر این که عرصه نوآوری های ساختاری طراحی و ایده پردازی است کلاس درس و آموزش محسوب می شود انتقال تجربه، تخصص از نسلی به نسلی در کنار نشان دادن جسارت و پیدایی قالب های جدید ساختار شکنانه با حفظ اصول برنامه سازی یکی از زیباترین جلوه های جشنواره است .
همچنین حضور و رقابت اعضاء خانواده بزرگ رادیو در یک محیط علاوه بر اینکه فضایی رقابتی با چاشنی استرس ناشی از مسابقه را شکل می دهد باعث انگیزه هایی برای خلق آثاری بهتر در آینده خواهد شد 
در جشنواره است که حتی افراد غیر برنامه ساز می توانند استعدادهای خودشان را در قالب یک برنامه رادیو در معرض قضاوت و داوری قرار دهند و برای رادیو آن کار یک فرصت محسوب می شود که بتواند از این استعداهای پنهان استفاده بهتری ببرد 
*از لزوم برگزاری جشنواره چهاردهم بگویید؟با وجودی که در آن وقفه پیش آمده بود؟
جشنواره بین المللی رادیو ،عرصه جوان و هنر

- از آنجا که جشنواره علاوه بر ایجاد فضایی رقابتی بین برنامه سازان به نوعی بین شبکه های مختلف هم رقابت ایجاد می کند خصوصا به لحاظ روحی و روانی آثار بسیار مثبتی در خانواده بزرگ رادیو دارد 
جشنواره یعنی حرکت ،حرکت رسانه و رادیو به جلو. نفس این حرکت ارزشمند و پسندیده است 
جشنواره به مثابه آیینه ای است که برنامه سازان و شبکه های رادیویی می توانند با نگاه به آن ایرادها و نواقص خودشان را اصلاح نمایند و این مساله وظیفه دست اندرکاران جشنواره را سنگین تر می کند .
جشنواره برای رادیو لازم است زیرا علاوه بر اینکه موجب فضای شور و نشاط می شود باعث همگرایی و هویت بخشی و احساس تعلق بیشتر برنامه سازان به رادیو به عنوان رسانه ای قدیمی با ویژگی ها خاص خود می شود جشنواره می تواند یکی از دلخوشی های برنامه سازانی باشد که یکسال در استودیو ها و باکسهای بازشنوایی درگیر تولید و ساخت برنامه برای رادیو هستند و این چند روز حضور در جشنواره هوای تازه ای در کالبد این جسم خسته از کار و تلاش شبانه روز است لذاضرورت دارد که به برگزاری منظم و هر ساله جشنواره توجه بیشتری شود
همکاران ما در رادیو شبیه یک خانواده هستند و نفش جمع شدن آنها دور هم و توجه به این استعدادها و آثارشان در قالب گردهمایی به نام جشنواره خیلی در ایجاد حال خوش آنها موثر است 
*آیا پیشنهادی برای برگزاری بهتر جشنواره چهاردهم برنامه‌های رادیویی دارید و اگر نواقصی را در جشنواره‌های قبل مشاهده کردید مطرح کنید؟
فارغ از همه هیاهوها ،‌باکوله باری ازتجربه امسال می آییم
_ برگزاری سیزده دوره جشنواره تجربه بسیار ارزشمندی است که حتما دست اندرکاران جشنواره چهارم از آن استفاده خواهند کرد جشنواره رادیو دیکته نوشته شده ایست که بالاخره معایب و محاسن خودش را دارد و خوب است ضمن مشورت با مسولان قبلی از تجربه آنها استفاده کرد 
یکی از کارهای بسیار خوب و مهمی که در این جشنواره پیش بینی شده ایجاد بخش مستمر در جشنواره است یعنی برنامه های معرفی شده هر شبکه به صورت مستقیم از آنتن ضبط و مورد داوری قرار میگیرد این یعنی تاثیر کامل و مستقیم جشنواره روی آنتن هر شبکه در واقع جشنواره نباید صرفا رقابت برنامه سازان بر اساس برنامه های ساخته شده برای جشنواره باشد رقابت برنامه های مستمر موجب ارتقاء برنامه سازی به لحاظ محتوایی و ساحتار می شود و با این کار مخاطب رادیو هم از جشنواره بهره مند می شود بالاخره زنده بودن هر رسانه به وجود مخاطب است و زنده و پویا بودن رادیو هم به وجود شنونده است ووقتی جشنواره باعث خلق آثار خوب و مفید روی آنتن شود اقبال و رضایت شنونده به رادیو بیشتر خواهد شد 
نکته دیگر اینکه اگر در جشنواره به برگزیدگان قولی و وعدهای داده می شود باید به آن وعده وفادار بود 
خب در یکی ازجشنواره های قبل گفته شد که افراد رتبه اول جشنواره استخدام می شوند ولی هستند افرادی که بعد از گذشت حدود ده سال از آن جشنواره هنوز استخدام نشده اند در حالی که در جشنواره باید ازافراد خلاق که سرمایه های ارزشمند سازمان محسوب می شود حمایت کرد . 
*رادیو معارف برای شرکت فعالتر در جشنواره چهاردهم چه کرده است؟
جوششی از درون در جشنواره بین المللی رادیو
_همزمان با اعلام فراخوان جشنواره کارگروهی از بهترین برنامه سازان شبکه معارف را تشکیل دادیم تا روند انتخاب آثار با مشارکت خود برنامه‌سازان انجام شود. اکثریت این برنامه‌سازان در سال‌های گذشته، در جشنواره‌های داخلی و بین المللی حائز رتبه شده بودند و از نظر فعالیت حرفه‌ای در جایگاه ممتازی قرار دارند. همچنین یک نفر از همکاران را که تجربه خوبی در جشنواره دارند و بارها رتبه کسب کرده اند به عنوان دبیر کارگروه انتخاب کردیم تا علاوه بر تبلیغات، فرآیند دریافت آثار و تشکیل جلسات کارگروه را پیگیری کند.
این کارگروه پس از برگزاری هفت جلسه کارشناسی و ارزیابی برنامه‌ها، هفت برنامه را در بخش مستمر و ویژه (با توجه به سهمیه تعیین شده برای رادیو معارف در مرحله نخست) معرفی کرد و ان شاء الله تا پایان آذر که فرصت اعلام مرحله دوم آثار است، جلسات کارگروه ادامه خواهد یافت و بقیه آثار هم انتخاب می‌شود.
برای حضور در بخش مستمر جشنواره، قطعاً از تمام سهمیه‌ای که برای رادیو معارف در نظر گرفته شده است استفاده خواهیم کرد. 
*پیش بیینی شما برای حضور آثار رادیو معارف برای جشنواره به چه میزان است ودر چه ساختارها و قالبهایی برنامه دارید؟
در نگارخانه اصحاب هنر ، چه ذوق ها که شکوفا نشود

_ بحمد الله در بخش های داخلی و آزاد شاهد استقبال خوب همکاران بودیم به شکلی که حتی همکاران اداری ما که در عرصه برنامه‌سازی فعالیت ندارند، در بخش آزاد حضور مطلوبی داشتند. البته با توجه به اینکه فرصت دریافت آثار در بخش آزاد ادامه دارد پیش بینی می‌کنم که این استقبال چشمگیر تر شود.
برنامه‌هایی در قالب‌های مجله، گفت و گو، مستند و ... برای حضور در بخش رقابتی ساخته شده است.
*نحوه حضور همکاران رادیو ایران در جشنواره به چه صورت است؟
_ ما برای تشویق همکاران به حضور در جشنواره از سال‌های پیش، جوایز داخلی (جایزه نقدی و ارتقاء رده شغلی به مدت یکسال ) در نظر گرفتیم که امسال نیز آن را اعمال خواهیم کرد. همچنین برای طرح‌های ممتازی که در بخش آزاد ارائه شود هدیه جداگانه‌ای در نظر گرفته‌ایم. رویکرد ما تشویق همکاران به حضور در جشنواره است و در این راه از اقدامی فروگذار نکرده‌ایم.
*انتظارات شما از جشنواره چیست؟
- انتظار ما از جشنواره ایجاد فضای با نشاط سالم و عادلانه برای رقابت سازنده و شکوفایی استعدادهای نهفته است.
*توجه به تجربه پیشکسوتان به بالا بردن (کیفی سازی) جشنواره چه کمک ‌هایی می‌کند؟
جشنواره بین المللی رادیو میدان بالندگی جوانان و تکریم پیشکسوتان
- پیشکسوتان سرمایه های هر سازمانی هستند و شاید بتوان ادعا کرد که موفقیت بدون استفاده از دیدگاه ها و تجربیات آنان امری دست نیافتنی باشه. در رادیو معارف هم افتخار ما اینه که بتوانیم از این سرمایه ها بهره ببریم و همان طور که پیش از این عرض کردم ما در کارگروه ارزیابی آثار، همکارانی را انتخاب کردیم که در سال‌های گذشته در جشنواره ها افتخارآفرینی کرده‌اند. این عزیزان سال‌هاست که در رسانه مشغول کار هستند و بعضی از آنها در آستانه بازنشستگی قرار دارند.
تلاش کرده‌ایم از این تجربه گران‌بها در طول سال نیز بهره ببریم و با برگزاری جلسات هفتگی ارزیابی برنامه‌ها، سخن‌هایی از جنس برنامه سازان مطرح کنیم نه صرفاً سخنان مدیریتی.
این رویکرد را در جشنواره چهاردهم نیز ادامه دادیم و در بخش برنامه های آزاد، کارگروه ارزیابی آثار، نظر مشورتی خود را بیان می‌کند تا همکاران، برنامه فاخر و در تراز حضور در جشنواره تولید و ارائه کنند.
* توجه به جنبه آموزش جشنواره تا چه اندازه انجام می‌شود؟
- اگر امکان داشته باشه که بعد از جشنواره آثار منتخب در کارگاه هایی تخصصی با حضور کارشناسان و سازندگان آثار بررسی و به نوعی به صورت آموزشی نقدو بررسی بشوند. بسیار موثر و مفید خواهد بود 
* آیا نگرش نقادانه به جشنواره از هم اکنون وجود دارد؟
- نقد ها معمولا بعد از جشنواره است الان هر چه هست پیشنهاداست.

©2020 IRIB All Rights Reserved | کلیه حقوق برای صدای جمهوری اسلامی ایران محفوظ است ۱۳۹۸©