جشنواره رادیو، فرصتی برای دوستی

چاپ
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جشنواره بین المللی رادیو فرصتی است برای اهالی رادیوست تا بار دیگر گردهم آیند، برنامه سازان تمام توان خود را برای ساخت برنامه ای مطلوب مصروف دارند و دیده شوند.

مدیران شبکه ها و گروهها نیز در این رقابت و جشن بزرگ شرکت می کنند تا سهمی قابل توجه از جوایز و افتخارات را کسب کنند. با آثاری که داوری می شوند، سطح برنامه سازی شبکه های ملی، استانی و حوزه بین الملل مشخص می شود و در واقع عوامل تولید، جایگاه خود، کاستی ها و نقاط قوت خود را در می یابد.
یکی از اهداف جشنواره بین‌المللی رادیو شناخت شیوه و فرمت های جدید رادیویی و همچنین ایده و افکار جدید است که این امر در رقابت آثار رسیده، انتشار آنها پس از جشنواره و ایجاد گارگاههای آموزشی محقق می گردد همچنین داوران خارجی پس از استماع آثار ارسالی برای داوری با سطح و توان برنامه سازان ایرانی آشنا می شوند که این در واقع هدف بعدی جشنواره یعنی شناساندن خود به این حوزه را به ارمغان می آورد.
چشنواره چهاردهم نیز با همین هدف آغاز شد و همانند جشنواره‌های پسشین در فراخوان بخش بین الملل فرمت هایی نظیر مستند، مستند نمایشی و تولید توسط کاربران یا ucg را قرار داد. اگرچه در هر دو زمینه ضعف هایی وجود داشت و در بخش تولید کاربران غالباً (تعاملی) ارسال شده بود، اما فرصتی فراهم آمده است تا پس از جشنواره از این دو ساختار متنوع به خوبی استفاده شود. خصوصاً تولید کاربران که با وجود شبکه های اجتماعی و تولید روزافزون منابع صوتی و تصویر و متنی در این فضاها، امکان ساخت برنامه هایی متنوع و جدید میسر است.
جشنواره بین المللی رادیو نگاه های مارا به افق های دوردست می برد و ما را با فرهنگ، ادبیات و شیوه های بیان و متنوعی که در میان همه آدمیان وجود دارد، پیوند می دهد.
دبیرخانه جشنواره در طراحی فراخوان این دوره محدودیتی برای تعداد آثار ارسالی درنظر گرفت تا هر شبکه بتواند آثار کیفی خود را برای شرکت در این رقابت ارسال کند. بنابراین شاهد برنامه هایی با کیفیت بالا بودیم از این تعداد آثار، حدود چهل اثر در بخش های مستند، مستند نمایشی، نمایش کوتاه، مینی منچر، PSA_CSA, تولید با محتوای کاربران و آموزشی سرگرمی به مرحله فینال یا نهایی راه یافتند.
در این رقابت تنگاتنگ و سخت گیری داوران بخش نهایی، در بخش تولید کاربران هیچیک از آثار، ساختار را رعایت نکرده بودند که در این بخش هیچ شرکت کننده ای شایسته دریافت جایزه نشد.
به هرحال هیئت داوران سخت گیری های خود برای هرچه کیفی ترشدن آثار دارد تا شاهد رقابتی سالم و کیفی باشیم. امیدوارم این جشنواره منشاء حرکت برای یادگیری، کسب تجربه بیشتر و سربلندی رادیو باشد.

بهروز رضوی نژاد – دبیر بخش بین الملل چهاردهمین جشنواره رادیو و ششمین اجلاس جهانی صدا