وجود پیشکسوتان عامل ماندگاری جشنواره رادیو

چاپ
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بیوک میرزایی گوینده رادیو و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون کار خود را با رادیو را دراوایل دهه 60 آغاز کرد. او ابتدا به خاطر توانایی در تئاتر برای رادیو انتخاب شد.

برنامه های «صبح جمعه با شما» و «جمعه ایرانی» و نمایش های رادیویی را در کارنامه خود دارد. به بهانه برگزاری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو با این هنرمند به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید.
*برگزاری جشنواره رادیو چه تاثیری در انتقال تجربه از پیشکسوتان به برنامه سازان جدید دارد؟
-قطعا باید تاثیرگذار باشد درغیر این صورت برگزاری جشنواره ها معنا و مفهومی نخواهد داشت. درحال حاضر پیشکسوتان رادیو دربخش واحد نمایش به تعداد انگشتان دست رسیده‌اند. پیشکسوتان رادیو کسانی هستند که صدایشان در رادیو هویت پیدا کرده و مردم آنها را از طریق صدا می شناسند. پیشکسوتان برای یک جشنواره امتیاز محسوب می شوند. قطعا مهمانانی که در این جشنواره حضور پیدا خواهند کرد، می خواهند اهالی قدیمی رادیو را هم ببینند. درغیر این صورت آن جشنواره هویت خود را از دست می‌دهد. من و امثال من جوانی‌مان را در این حرفه گذاشته ایم و در این زمینه تجربه و تخصص داریم. اکنون که من به این پختگی رسیده‌ام باید تجربیات خود را به کسانی که تازه وارد این حرفه می شوند منتقل کنم. در جشنواره ها علاوه بر اطلاع رسانی یک سری اطلاعات تخصصی، باید به هنرمندان قدیمی و پیشکسوت در عرصه های مختلف قدمت نیز بها داده شود تا نتایج شنواره قوی تر و ماندگارتر شود.
* کار با رادیو را چگونه آغاز کردید؟
-من ابتدا بازیگر تئاتر بودم که در سال61 و یا 62 به دعوت واحد نمایش به رادیو دعوت شدم. رادیو از طریق صدا به من هویت داد به طوری که اگر در تاریکی هم که صحبت کنم مردم صدای مرا تشخیص می دهند. من این امتیاز را به سادگی به دست نیاورده‌ام، 40 سال رزومه پشت این صداست. ابتدا مرا به دلیل توانایی در تئاتر برای رادیو انتخاب کردند با این حال در طول این 40 سال پیچ و خم های رادیو را نیز فرا گرفتیم و به توانایی رسیدم. من منکر مدرک و تحصیلات نیستم ولی تنها با مدرک و تحصیلات عالی دانشگاهی نمی توان بازیگر شد. خصوصا در رشته های هنری مانند بازیگری و موسیقی و... . در هنر، تجربه است که حرف اول را می زند. حال دوست داریم این تجربه و تخصص را به نسل جوان هم منتقل کنیم. اتفاقا تنها جای انتقال این تجربه ها در جشنواره هاست.
چهاردهمین جشنواره بین‌المللی رادیو و ششمین اجلاس جهانی صدا از 2 تا 4 اردیبهشت در تهران برگزار می شود.